Miłośnicy podróżowania rowerem spotkali się w sobotę 24 stycznia w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, gdzie odbyła się uroczystość wręczania nagród w kategorii najciekawiej opisanych wycieczek i wypraw rowerowych. Efektowne statuetki przyznawane przez redakcję ogólnopolskiego magazynu „Rowertour” otrzymali uczestnicy konkursu, którzy w ub. roku odbyli rowerowe podróże po Polsce lub świecie.

W konkursie liczył się niebanalny pomysł i walory poznawcze proponowanej trasy, liczba przejechanych kilometrów nie była najważniejsza. Najciekawsze propozycje przekazane zostały Kapitule Konkursowej, która wytypowała zwycięzców. Uroczystość  połączona była z podróżniczym minifestiwalem. W ramach festiwalu publiczność obejrzała prezentacje multimedialne podróżników rowerowych. Tym razem wraz z Wielkopolanami, Karoliną i Aleksandrem Klajami z Wągrowca popedałowano na wiekowym tandemie marki Romet aż na krańce Azji, do Singapuru, pokonując 22.000 kilometrów i odwiedzając 16 krajów; Anna i Katarzyna Kwidzińskie, siostry z Trójmiasta zabrały publiczność w podróż szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela i dalej przez Portugalię na krańce Europy, a poznański podróżnik i reportażysta Dominik Szmajda, przytaczając fragmenty listów Kazimierza Nowaka do żony, odsłonił, często bardzo trudne i bolesne fakty z afrykańskiej podróży Kazika.
W programie, poza prezentacjami nominowanych wypraw, wręczeniem statuetek i nagród, przygotowano także konkursy dla publiczności, zaś samą uroczystość poprzedził warsztat z łatania dętek i konserwacji roweru.

Wydarzenie uświetnili swoją obecnością m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz dr hab. Marek Stuczyński – dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji AWF.


Decyzją Kapituły Nagrody Rowertouru za rok 2014 otrzymali:

kategoria: POLSKA
I miejsce
Anita Demianowicz
„Byle się nie zgubić, czyli na Wschód”

II miejsce
Karolina Cichy „Polne kwiaty, herbata z komarem i kolacje przy księżycu – Poślubny Szlak Rowerowy dookoła Polski”

III miejsce
Magdalena Marcinkowska „Z Krakowa w Beskidy”


kategoria: EUROPA I ŚWIAT
I miejsce
Przemek Bucharowski „Grey Wolf Mongolia na 4 łapach”

II miejsce
Norbert Skrzyński „Mafi muszkila - czyli rowerami na najwyższą górę Jordanii”

III miejsce
Magdalena Bobryk „W podróży trzeba BYĆ, w dobrych myślach trzeba TRWAĆ a do reszty dobrze się PRZYGOTOWAĆ. Refleksja z rowerowej, samotnej podróży po Islandii”

kategoria: WYCIECZKI Z DZIEĆMI
I miejsce
Radosław Zuter „Rodzinna wyprawa z Bojanowa do Sierakowa”

II miejsce
Sonia Pańta „Rodzinnie przez islandzkie wulkany”

III miejsce
Stanisław Maksymowicz „Estońskie wyspy 2014”(Zdjęcia Jakub Wittchen)
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Użytkownik może kontrolować je za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z niniejszego serwisu internetowego, bez zmiany tych ustawień oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
OK Nie wyrażam zgody