rektor wielinski www wladzeAbsolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kierunku Biologia (spec. antropologia), od 1988 r. zatrudniony w Akademii Wychowania Fizycznego w Katedrze Antropologii i Biometrii – od 1993 r. jako adiunkt, a od 2005 r. jako profesor nadzwyczajny. W latach 2005-2008 pełnił funkcję prodziekana ds. studenckich, w latach 2008-2012 był prorektorem ds. studiów. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Antropologicznego. Zainteresowania skupione głównie wokół badania znaczenia czynnika morfologicznego w sporcie i wychowaniu fizycznym, ze szczególnym uwzględnieniem roli komponentów ciała.