04.12 aktywnosc dzieci i mlodziezyW trakcie konferencji Global Matrix 3.0 odbywającej się w ramach projektu Active Healthy Kids Global Alliance opublikowano najnowsze podsumowanie stanu wiedzy o aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce i na świecie. Jednym z twórców raportu była dr Agata Korcz, adiunkt w Zakładzie Dydaktyki Aktywności Fizycznej AWF Poznań.

W ramach projektu Active Healthy Kids Global Alliance wspólnie z innymi autorami z Polski został przygotowany raport o aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Natomiast z autorami z 49 innych krajów przygotowano artykuły dotyczące aktywności fizycznej dzieci i młodzieży z różnych części świata.

Raport z 2018 roku zawiera ocenę podstawowych wymiarów aktywności fizycznej, m.in. ogólną aktywność fizyczną, udział w zorganizowanym sporcie, udział w aktywnej zabawie, aktywny transport, zachowania sedentarne czy sprawność fizyczną. Ocenie poddano również uwarunkowania aktywności fizycznej w rodzinie i wśród rówieśników, w szkole, w środowisku lokalnym, a także działania służące promocji aktywności fizycznej realizowane przez rząd na poziomie krajowym.

Analiza wykazała, że w Polsce pozytywnie na tle innych wskaźników prezentuje się obszar szkoły, dzięki relatywnie znacznej liczbie zajęć, frekwencji uczestnictwa w nich oraz wykwalifikowaniu kadry. Negatywnie natomiast prezentują się wskaźniki charakteryzujące same zachowania dzieci i młodzieży. Stąd wynikają proponowane przez badaczy zmiany – m.in. opracowanie i wdrożenie bardziej kompleksowych krajowych programów promocji aktywności fizycznej, obejmujących nie tylko zorganizowane zajęcia sportowe, ale również koncentrujących się na ograniczaniu siedzącego trybu życia, promowaniu aktywnego transportu i spontanicznej aktywności fizycznej.

Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują się na stronie
www.activehealthykids.org/.
Natomiast publikacja z badań w czasopiśmie Journal of Physical Activity and Health.
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Użytkownik może kontrolować je za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z niniejszego serwisu internetowego, bez zmiany tych ustawień oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
OK Nie wyrażam zgody