wojtek jarosz thumbWe wrześniu br. dr Wojciech Jarosz z Zakładu Biologii i Ochrony Środowiska Wydziału WFSiR brał udział w wyjeździe naukowym na Uniwersytecie Katolickim w Louvain (Belgia). Podczas wyjazdu dr Jarosz prowadził badania w Centrum Stosowanych Technologii Molekularnych w Instytucie Badań Eksperymentalnych i Klinicznych (Centre de Technologies Moléculaires Appliquées, Institut de Recherche Expérimentale et Clinique) kierowanym przez prof. Jean-Luc Gala, a także poprowadził seminarium, podczas którego dyskutowano m.in. nad uzyskanymi dotychczas wynikami oraz założeniami do powstającego artykułu.

Był to już trzeci wyjazd naukowy dra Jarosza do tej jednostki naukowej w ostatnich latach. W tym roku badania prowadzono w ramach wspólnego projektu pt. „Wykrywanie i identyfikacja nicieni zoonotycznych z nadrodziny Ascaridoidea w próbkach środowiskowych – optymalizacja i zwiększenie wydajności obecnych metod i narzędzi" (program Wykonawczy do umowy między Rządem RP a Rządem Walonii i Regionu Brukseli). Przeprowadzane analizy dotyczyły także zadania badawczego pt. „Opracowanie metody równoległej detekcji stadiów dyspersyjnych pasożytów zoonotycznych Toxocara canis, T. cati i Toxoplasma gondii w glebie poprzez analizę DNA środowiskowego” (program Miniatura Narodowego Centrum Nauki).