04Konwent Członków Honorowych Akademickiego Związku Sportowego zwiedzał dziś, tj. 5 września Laboratorium Analizy Ruchu Człowieka przy Zakładzie Lekkiej Atletyki i Przygotowania Motorycznego naszej Akademii.

W pierwszej części mistrzowie i medaliści olimpijscy, przedstawiciele różnych dyscyplin sportowych mogli obejrzeć i zapoznać się z działaniem sprzętu, jakim dysponuje laboratorium, w tym z systemem do analizy ruchu FitLight Trainer, na którym trenuje Anita Włodarczyk, czy urządzeniem Zephyr, służącym do monitoringu treningu biegowego.

Pracownicy Zakładu Lekkiej Atletyki i Przygotowania Motorycznego opowiadali uczestnikom o badaniach prowadzonych nad polskimi sprinterami czy taekwondzistami – cała kadra narodowa triathlonu i sprinterów jest badana w Laboratorium Analizy Ruchu Człowieka AWF. Tłumaczyli także, jak regularnie prowadzone badania przekładają się na poprawę wyników i konkretne efekty, osiągane przez zawodników.

- Nadal w drodze do sukcesu najważniejszy jest trener i zawodnik - jego kondycja fizyczna, koncentracja czy niezbędna ilość snu, ale dopiero uzupełnienie tego o wiedzę daje możliwości do dalszego rozwoju, nadając kierunek prac i mierzalne parametry, z których można wyciągnąć wnioski i przekuć je na rezultaty - podkreślali prowadzący spotkanie - mgr Michał Janowski i mgr Ewa Zarębska

Członkowie honorowi Akademickiego Związku Sportowego dowiedzieli się również o szerokim zakresie prowadzonych w laboratorium badań, takich jak: kompleksowe pomiary składu ciała, przemiany materii, wydolności tlenowej i beztlenowej, aktywności bioelektrycznej mięśni, zdolności szybkościowo-ruchowych i analizy ruchu.

Naukowcy kierujący laboratorium – dr hab. Jacek Zieliński, prof. AWF i prof. dr hab. Krzysztof Kusy – podkreślili światowy poziom badań w nim prowadzonych, a także precyzję i szybkość działania pracowników. – Trener dostaje informację zwrotną o zawodniku tego samego dnia, w którym odbyły się badania, a oprócz raportu zawierającego analizę wyników, po obróbce zebranych danych, odbywa się także kompleksowa rozmowa - wyjaśniali.

W Laboratorium Analizy Ruchu Człowieka naszej Akademii badani są wyłącznie zawodnicy kadry narodowej.

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Użytkownik może kontrolować je za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z niniejszego serwisu internetowego, bez zmiany tych ustawień oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
OK Nie wyrażam zgody