Narodowe Centrum Nauki zaakceptowało wniosek o sfinansowanie badań w AWF. - Projekt dotyczy zastosowania najnowszych technik biologii molekularnej do wykrywania zagrożeń ze strony pasożytów zoonotycznych (odzwierzęcych) w glebie terenów rekreacyjnych. Pasożyty te wywoływać mogą takie choroby jak toksoplazmoza i toksokaroza, które należą do najczęstszych, niebezpiecznych i trudnych w zwalczaniu inwazji pasożytniczych człowieka. Wiedza w zakresie czynników istotnych w epidemiologii tych zoonoz jest niepełna, co utrudnia skuteczną prewencję, dlatego istotne jest prowadzenia dalszych badań w tym kierunku – wyjaśnia dr Wojciech Jarosz z Zakładu Biologii i Ochrony Środowiska AWF Poznań - wnioskodawca i realizator projektu.

Planowane badania pt. „Opracowanie metody równoległej detekcji stadiów dyspersyjnych pasożytów zoonotycznych Toxocara canis, T. cati i Toxoplasma gondii w glebie poprzez analizę DNA środowiskowego”, w ramach programu Miniatura, oparte będą o analizę tzw. eDNA (środowiskowego DNA), na podstawie którego będzie można ustalić z jakimi patogenami można się zetknąć na różnych typach terenów oraz z jaką częstością analizowane pasożyty tam występują. Badania będą realizowane we współpracy z ośrodkami krajowymi (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza – Wydziałowa Pracownia Technik Molekularnych, Gdański Uniwersytet Medyczny – Zakład Parazytologii Tropikalnej) i zagranicznymi (Uniwersytet Katolicki w Louvain – Centre de Technologies Moléculaires Appliquées).

Są to badania wstępne, zaplanowane na 12 miesięcy. Badania wsparte będą kwotą 43 175 zł.
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Użytkownik może kontrolować je za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z niniejszego serwisu internetowego, bez zmiany tych ustawień oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
OK Nie wyrażam zgody