O przyjemniejszym prezencie, obchodzące w tym roku 60 lecie istnienia Wydawnictwo AWF założone w 1957 roku przez ówczesnego rektora, prof. dra Michała Ćwirko-Godyckiego, nie mogło marzyć. Podczas piątkowej gali ogłoszenia laureatów konkursu na najlepszą książkę akademicką i naukową „ACADEMIA 2017”, odbywającej się na Stadionie Narodowym w Warszawie, podręcznik autorstwa prof. Macieja Pawlaka i dr. Tomasza Podgórskiego otrzymał pierwsze wyróżnienie Rektora Politechniki Warszawskiej dla publikacji akademickiej w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych.

Pamiątkowy dyplom odebrał Tomasz Podgórski – współautor dzieła. O wadze konkursu świadczy liczba 150 zgłoszonych książek firmowanych przez największe wydawnictwa naukowe w kraju takie jak: Wydawnictwo PZWL, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

„W tym roku na Konkurs wpłynęło bardzo wiele dzieł zasługujących na nagrodę. Jury stanęło przed trudnym zadaniem i dokonało wyboru, w naszej ocenie, najlepszego z możliwych. Wybór ten padł na Wydawnictwa, które do perfekcji opanowały sztukę edytorską, zharmonizowaną w sposób niemalże dokonały z tematyką książek. Jury, w miarę swoich kompetencji, brało także pod uwagę merytoryczny poziom treści książek, doceniając tą drogą również autorów, jako współtwórców sukcesu” – tak podsumował tegoroczną edycję prof. Roman Barlik, przewodniczący jury ACADEMIA 2017.

Odbywające się po raz jedenasty, objęte patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, targi są największą tego typu imprezą w kraju. Po raz pierwszy organizatorzy: „Murator Expo”, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego umożliwili zgłoszenie jednej książki dla Wydawnictw, które nie wykupiły stoiska podczas tych targów książki. Wielkie brawa zatem dla kierującego Sekcją Wydawnictw Szymona Rakowskiego, który korzystając z tej okazji zgłosił do konkursu wydany w 2016 roku, bardzo pozytywnie przyjęty przez studentów podręcznik z Biochemii.