xdaniel zytnicki Ekspert w dziedzinie badań elektrofizjologicznych motoneuronów in vivo, który jako pierwszy w historii zastosował przyżyciowo technikę "dynamic clamp" umożliwiającą bardzo precyzyjne badanie prądów synaptycznych dochodzących do motoneuronu – prof. Daniel Zytnicki będzie gościem naszej Akademii. Już 16 maca br. o godz. 9.15 w sali 023/024 uznany na świecie naukowiec wygłosi wykład pt. Bioelectrical properties of Motor Neurons and degeneration in Amyotrophic Lateral Sclerosis.

Wystąpienie będzie dotyczyło zagadnień związanych z właściwościami bioelektrycznymi motoneuronów rdzenia kręgowego ze szczególnym uwzględnieniem patologii w przebiegi stwardnienia zanikowego bocznego. ALS jest śmiertelną chorobą neurodegeneracyjną na którą obecnie nie ma skutecznego leku. Gość przybliży właściwości motoneuronów w ALS i opisze aktualny stań badań ukierunkowanych na zrozumienie mechanizmów degeneracyjnych w obrębie sieci neuronalnych rdzenia kręgowego.

Profesor Daniel Zytnicki to światowej klasy specjalista, znany naukowiec, kierownik grupy badającej sieci neuronalne rdzenia kręgowego na Uniwersytecie Paris Descartes będącego jednym z najlepszych uniwersytetów we Francji w dziedzinach nauk medycznych, biomedycznych czy prawa. W ostatnich latach (wraz z dr Marin Manuelem) stworzył nowy rodzaj stanowiska eksperymentalnego, które umożliwiło po raz pierwszy na świecie uzyskanie stabilnych wewnątrzkomórkowych rejestracji z motoneuronów rdzenia kręgowego u myszy. Dzięki temu nowoczesne modele genetyczne chorób degeneracyjnych układu nerwowego stały się dostępne dla badań funkcjonalnych sieci neuronalnych. Obecnie pracuje nad zagadnieniem degeneracji motoneuronów w przebiegu stwardnienia zanikowego bocznego.

Część badań dotyczących analizy połączeń synaptycznych została wykonana we współpracy z pracownikiem Zakładu Neurobiologii, doktorem Marcinem Bączykiem.