Kompleksowe pomiary składu ciała, przemiany materii, wydolności tlenowej, aktywności bioelektrycznej mięśni, zdolności szybkościowo-ruchowych i analiza ruchu – to m.in. badania, które nasi naukowcy wykonują w Laboratorium Analizy Ruchu Człowieka Zakładu Lekkiej Atletyki i Przygotowania Motorycznego. Dzisiaj odbyło się otwarcie nowej części tej pracowni.

Podczas uroczystego spotkania podsumowano wyniki zakończonych grantów naukowych, w ramach których naukowcy nadzorowali proces treningowy blisko 130 zawodników wysokiej klasy, w tym olimpijczyków, mistrzów świata i Europy, reprezentantów Polski w różnych dyscyplinach (m.in. sprincie i szermierce) oraz wykonali ponad 1000 badań stacjonarnych i 50 sesji terenowych.

Zgromadzonym gościom zaprezentowano także najnowszą książkę „Nowoczesne metody diagnostyczne w sporcie. Przewodnik trenera”, którego autorami są dr hab. Krzysztof Kusy, prof. AWF i dr hab. Jacek Zieliński, prof. AWF oraz przedstawiono działanie najnowszych urządzeń, w które wyposażone zostało laboratorium. Wśród nich są m.in. aparat do pomiaru gazometrii krwi, analizator morfologii krwi, nowoczesne systemy analizy ruchu (np. FitLight Trainer) oraz Angiotester, którego twórcą jest wybitny polski chemik, prof. Jerzy Gębicki. Urządzenie to pozwala na monitorowanie procesu leczenia, obserwację wpływu leków na stan naczyń oraz efekt treningu i wysiłku fizycznego na ogólny stan zdrowia.

W otwarciu udział wzięły władze naszej Uczelni, Sekretarz Generalny AZS Bartłomiej Korpak, Prezes AZS Poznań Tomasz Szponder oraz wybitni trenerzy, którzy na co dzień współpracują z naukowcami z Zakładu Lekkiej Atletyki i Przygotowania Motorycznego, m.in. Dawid Gluza, Ryszard Ostrowski oraz Tadeusz Osik – obecny Wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki odpowiadający za szkolenie sportowców. Gratulując naukowcom dotychczasowych dokonań, Prezes zapowiedział, że będzie starał się zwiększyć zakres współpracy naszej Uczelni z Polskim Związkiem – laboratorium Analizy Ruchu Człowieka to bowiem jedno z najnowocześniejszych pracowni w Polsce, w którym wybitni sportowcy i kadrowicze mogą przechodzić kompleksowe badania w jednym miejscu.