- To co uwielbiam w fizjoterapii jest fakt, że możemy wykorzystywać w niej nowoczesne technologie – mówił Jarosław Dobosz, który był wczoraj gościem naszej Akademii. Podczas spotkania ze studentami, zorganizowanym przez Zakład Biomechaniki, fizjoterapeuta zaprezentował jeden z takich innowacyjnych urządzeń – mobilny sprzęt do reedukacji chodu, egzoszkielet EKSO GT.

Nowoczesna maszyna dzięki temu, że dopasowuje się do pacjentów i kształtów ich ciała, jest z powodzeniem wykorzystywana w rewalidacji pacjentów z wieloma schorzeniami neurologicznymi, m.in. stwardnieniem rozsianym, uszkodzonym rdzeniem czy po udarze.

Studenci fizjoterapii AWF nie tylko mieli okazję wysłuchać wykładu na temat bogatych możliwości wykorzystania sprzętu, ale także zobaczyć jego działanie w praktyce. Chętnych do tego, żeby ubrać egzoszkielet nie brakowało. To bowiem wyjątkowe urządzenie, które póki co dostępne jest tylko w kilku placówkach w Polsce, a jego koszt wynosi około 150 tys. dolarów.

Zaprezentowana technologia to z pewnością przyszłość rehabilitacji, jednak jak podkreślał Jarosław Dobosz bez dobrego fizjoterapeuty, egzoszkielet jest tylko maszyną. – Nowoczesność urządzenia budzi motywację. Jednak oprócz tej motywacji potrzebna jest ciężka praca, bo urządzenie to nie jest zabawką – to maszyna, która egzekwuje siłę mięśniową, umiejętność pracy, koordynacji pacjenta – mówił.

Żeby urządzenie działało w pełni, potrzebni są rehabilitanci, którzy są otwarci na pacjentów oraz mają łatwość w nawiązywaniu kontaktów.