prof Bogdan KunickiW dniu 11 lutego 2017 roku po długiej i ciężkiej chorobie odszedł w wieku 71 lat prof. dr hab. Bogdan J. Kunicki.


Wybitny socjolog, zasłużony dla gorzowskiej kultury, ceniony wykładowca akademicki. Od 1973 roku związany się z gorzowskim Wydziałem poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego, w którym pełnił funkcje prorektora i dziekana.

Profesor Bogdan J. Kunicki urodził się 28 marca 1946 r. w Raszkowie, w woj. kieleckim. W 1965 r. ukończył Liceum Pedagogiczne w Sandomierzu, następnie studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. Po skończeniu studiów w 1970 r. zamieszkał w Gorzowie, gdzie rozpoczął pracę zawodową jako socjolog w Zakładach Przemysłu Jedwabniczego „Silwana".

W 1973 r. został asystentem w Filii poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Prowadził zajęcia ze studentami z filozofii, socjologii, etyki, metodologii badań naukowych oraz w ramach seminarium magisterskiego. Podjął badania z zakresu rozwoju kultury w Gorzowie i przygotował pracę doktorską „Sytuacja inteligencji twórczej w mieście średniej wielkości”, którą obronił w 1978 r. Następnie skupił się na badaniu społecznych uwarunkowań rozwoju kultury fizycznej. W 1985 r. w AWF w Warszawie uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej z zakresu socjologii sportu, na podstawie rozprawy „Społeczne bariery rekreacji fizycznej”. Równolegle interesował się historią antycznej kultury fizycznej, publikując m.in. bardzo ceniony „Leksykon antycznego sportu”.

W latach 1986-1990 Bogdan J. Kunicki był docentem, a w 1990 r. został profesorem nadzwyczajnym w gorzowskiej jednostce AWF w Poznaniu. W uczelni pełnił kilka ważnych funkcji: prorektora ds. kształcenia zamiejscowego (1999-2003), dziekana Zamiejscowego Wydziału Wychowania Fizycznego (1987-1990), kierownika Katedry Nauk Humanistycznych, kierownika Zakładu Nauk Społecznych, kierownika Pracowni Filozofii i Socjologii.

Prof. Bogdan Kunicki był bardzo aktywnym uczestnikiem i znawcą życia kulturalnego Gorzowa, będąc autorem wielu felietonów publikowanych w „Ziemi Gorzowskiej”, „Gazecie Nowej”, „Gorzowiaku”, „Arsenale Gorzowskim”.

Biogram prof. Bogdana J. Kunickiego - Krystyna Kamińska, Prof. dr hab. Bogdan J. Kunicki - gorzowski socjolog i historyk, „Nadwarciański Rocznik Historyczno-Archiwalny”.

Fot. Archiwum Państwowe w Gorzowie
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Użytkownik może kontrolować je za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z niniejszego serwisu internetowego, bez zmiany tych ustawień oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
OK