Jak sprawić, by wizyta w saunie była formą relaksu i sposobem na miłe spędzenie czasu? O tym opowiadał w czwartek, 17 grudnia nasz wykładowca - dr Przemysław Kwarta. Podczas prezentacji "saunamistrz" zachęcał do regularnych kąpieli saunowych. - Ciepło otwiera pory skóry i oczyszcza, a kąpiel w saunie, po wysiłku fizycznym, np. joggingu czy treningu, przyśpiesza regenerację organizmu, podnosi odporność organizmu, łagodzi napięcia wynikające ze stresu - opowiadał dr Kwarta.

Licznie zgromadzeni studenci i pracownicy uczelni dowiedzieli się podczas spotkania, że w saunie wcale nie musi być nudno. Pobyt w saunie może być uatrakcyjniony przez rytuały (ceremonie) saunowe, które prowadzi specjalnie do tego przygotowana osoba, czyli saunamistrz. W czasie rytuału ważna jest technika rozprowadzania ciepłego powietrza po saunie, użyte zapachy, scenariusz, charakteryzacja, muzyka oraz gra aktorska. Dr Przemysław Kwarta w lutym przyszłego roku wystartuje w turnieju Puchar Polski Saunamistrzów, który odbędzie się na poznańskich Termach Maltańskich.

Wykład „Saunamistrz - zawód czy pasja? Poprawna kultura saunowania” odbył się w ramach posiedzenia naukowego, zorganizowanego przez Towarzystwo Naukowe Kultury Fizycznej w Poznaniu. Po wystąpieniu dr Kwarty wybrano nowy Zarząd OP PTNKF na kadencję 2016/2019. W jego wchodzą: dr hab. Magdalena Krzykała - przewodnicząca, dr hab. Jan Konarski - wiceprzewodniczący oraz dr Krystian Wochna - sekretarz.

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Użytkownik może kontrolować je za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z niniejszego serwisu internetowego, bez zmiany tych ustawień oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
OK Nie wyrażam zgody