szybowce 2015Pracownik naszej uczelni dr hab. prof. AWF Tomasz Tasiemski jest pierwszą osobą niepełnosprawną w Polsce (a być może na świecie) z tak poważnym schorzeniem narządu ruchu (tetraplegia), która wzięła udział w szkoleniu do licencji pilota szybowcowego. W tym sezonie ukończył pierwszy etap szkolenia, który obejmował 60 lotów szybowcem ze startu za wyciągarką. W przyszłym roku czekają go loty szybowcem za samolotem, loty termiczne oraz loty na celność lądowania.   


Materiał filmowy ze szkolenia szybowcowego można obejrzeć na stronie: FAKTY TVN

W szkoleniu, które odbyło się w dniach 1-13 września br. w Aeroklubie Stalowowolskim na lotnisku Turbia, wykorzystano specjalnie przystosowany szybowiec dwumiejscowy DUO DISCUS. Wszystkie loty szkoleniowe osobiście nadzorował dyrektor Aeroklubu - instruktor pilot Dariusz Łukawski. Projekt, w którym udział wzięło 22 osób w kursie paralotniarskim i 10 osób w kursie szybowcowym odbył się ramach programu ROZWIŃ SKRZYDŁA.   

Od wielu lat udostępnia się osobom niepełnosprawnym w Polsce infrastrukturę przyziemną,  a od tego roku dostępna jest także… przestrzeń powietrzna. Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ zorganizowała, ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, pierwszy krajowy program adaptowanych sportów lotniczych dla osób niepełnosprawnych fizycznie  ROZWIŃ SKRZYDŁA.

W trakcie szkolenia uczestnicy i instruktorzy doszli do wspólnego wniosku - nie ma podziału na pilotów pełno- i niepełnosprawnych. Są co najwyżej dobrzy i źli piloci, a że osoby niepełnosprawne mogą być doskonałymi pilotami – udowodnił w tym roku Adam Czeladzki (paraplegia) – zdobywając wicemistrzostwo Europy w zawodach szybowcowych w klasie otwartej.

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Użytkownik może kontrolować je za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z niniejszego serwisu internetowego, bez zmiany tych ustawień oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
OK Nie wyrażam zgody