O duchu międzynarodowej konkurencji sportowej i gospodarczej mówił podczas uroczystej inauguracji akademickiej w dniu 7 października na Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego dr Andrzej Byrt, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich. W trakcie uroczystości JM Rektor AWF wręczył wybitnym pracownikom uczelni medale i wyróżnienia.

Na początku inauguracji zaproszeni goście i pracownicy uczelni obejrzeli film prezentujący najważniejsze wydarzenia i dokonania, jakie miały miejsce w minionym roku akademickim 2013/2014. Można się było z niego dowiedzieć o sukcesach naukowych, kolejnych nominacjach profesorskich, wygranych projektach naukowych, sukcesach sportowych oraz inwestycjach.

Studia na AWF rozpoczęło w tym roku ponad 1669 studentów pierwszego roku. Łącznie na trzech wydziałach studiuje 3800 osób, na pięciu kierunkach: wychowanie fizyczne, sport, turystyka i rekreacja, fizjoterapia oraz powstała w tym roku dietetyka.
W trakcie inauguracji rektor uczelni prof. Jerzy Smorawiński zwrócił uwagę, że na AWF systematycznie wzrasta liczba studentów przyjętych na studia stacjonarne, a spada liczba chętnych na studia zaoczne. - W tym roku przyjęliśmy 202 osoby na studia niestacjonarne - powiedział prof. Smorawiński.

Jak dodał rektor, wzrost liczby studentów stacjonarnych to dla uczelni dobra informacja. - W warunkach konkurencji rynkowej i niżu demograficznego, tylko unowocześnianie programów nauczania oraz szybka reakcja na zainteresowania młodzieży i potrzeby rynku pracy, pozwolą na przyciągnięcie studentów - zauważył prof. Smorawiński.

Rektor mówił o wdrażanym projekcie „Uczelnia jutra”, którego efektem są zmiany w strukturze administracyjnej. - Zmiany w strukturze uczelni pociągają za sobą, niestety, zmniejszenie liczby pracowników. To bolesna sprawa, jednak dotyczy całego środowiska akademickiego. Nie jesteśmy jedyną uczelnią, która minimalizuje liczbę kadry - mówił rektor. - Efekty ekonomiczne są już widoczne. Stopniowo redukujemy zadłużenia, w tym także po dwóch latach zmagań z procedurami, pojawiła się realna szansa na dokończenie zawieszonej realizacji modernizacji budynku fizjoterapii w Gorzowie.

W styczniu br. wszystkim pracownikom zwiększono wynagrodzenie zasadnicze i jeśli dotacja zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie od 1 stycznia 2015 roku nastąpi kolejny wzrost płac. - Jestem świadomy, że wspomniane regulacje nie zaspakajają potrzeb, ale na pewno je łagodzą – dodał prof. Smorawiński.
Poznańska AWF od kilku lat inwestuje w położony w centrum miasta kampus. Pod koniec tego roku do użytku zostanie oddana nowa hala sportowa akademii, przeznaczona głównie dla sportowców uprawiających hokej halowy. W obiekcie kosztującym ok. 19 mln zł znajdą się również sale wykładowe.

Dr Andrzej Byrt w niezwykle interesującym wykładzie pokazał podobieństwo rywalizacji w dwóch dziedzinach – gospodarce i sporcie. - W równym stopniu sport i gospodarka są częścią globalnej sceny i muszą ciągle porównywać się z innymi. (...) Osiągnięcie sukcesu w obu dziedzinach wymaga wielu umiejętności, w tym dużej wiedzy zarządczej, wnikliwości psychologicznej i społecznej. Tak jak na maratonie poznańskim, który za kilka dni zablokuje nasze miasto, od wielu lat wygrywają Kenijczycy, tak na targach MTP medale zdobywają firmy zagraniczne. I choć jako kraj dokonaliśmy radykalnego postępu i rozwoju w wielu dziedzinach, to nadal trofea zdobywają inni. Mamy wiele do zrobienia w obu dziedzinach – mówił dr Byrt.

Prezes MTP mówił o rankingach w sporcie i gospodarce, historii ich powstawania, o wpływie różnych czynników na sukces na rynku i w sporcie. - Znalezienie się na szczycie powinno być celem wielu naszych działań – mówił do studentów. - Częściej udaje się to sportowcom, rzadziej naukowcom, jednorazowo udało się – że tak powiem - w dyscyplinie religijnej. Ani razu takiego miejsca nie udało się zająć naszym przedsiębiorcom. Bo na wynik gospodarczy ma wpływ nie jeden czynnik, ale całe otoczenie w którym działa przedsiębiorca.

Dr Byrt wspomniał, że Polscy odnoszą sukcesy w dyscyplinach w których Polska nie ma warunków do treningu jak kajakarstwo transatlantyckie, zdobycie ośmiotysięczników, łyżwiarstwo szybkie. - Liczy się motywacja i pasja, bo szczęście sprzyja dobrze przygotowanym i odważnym – mówił gość. - Wyrobienie sportowej postawy w życiu jest ważne na każdej uczelni, ale szczególnie na uczelni sportowej.

O tym jak aktywność sportowa przekłada się na wynik gospodarczy pokazał na przykładzie Lizbony w Portugalii, gdzie w biegu ulicznym na 3 mln mieszkańców bierze udział 3,5 tys. osób, z czego 1,5 tys. to obcokrajowcy. - Jeśli w tak dużym mieście, tylko niewielka grupka ludzi chce wyjść na ulice, aby biegać, to państwo takie popada w marazm gospodarczy – przekonywał dr Byrt. Zapewnił, że sukcesy w życiu odnoszą Ci, którzy są gotowi swój talent rozwijać systematyczną pracą.

Po zakończonym wykładzie nastąpiła uroczystość immatrykulacji studentów I roku, a następnie wręczenie wyróżnień. Studentów powitał w krótkim przemówieniu przewodniczący Samorządu Studenckiego AWF Hubert Nowacki.

Podczas uroczystości prof. Stanisław Kowalik,  prorektor do spraw nauki poinformował, o nadaniu odznaczeń państwowych dwom osobom:

- Srebrny Krzyż Zasługi dla mgr Dariusza Majchrowicza za zasługi w działalności na rzecz propagowania i kultywowania tradycji ludowych;
- Brązowy krzyż Zasługi dla dr Anny Nadolskiej za zasługi w propagowaniu idei wolontariatu.

Odznaczenia resortowe:

-Medal Komisji Edukacji Narodowej  „Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania” został nadany przez Ministra Edukacji Narodowej Pani dr Magdalenie Król – Zielińskiej.

Wyróżnienia:
Rektor AWF decyzją Senatu 24 czerwca 2014 r. wyróżnił:

Złotym medalem im. Jędrzeja Śniadeckiego:
1. Panią  dr hab. Agatę Wizę - za pracę naukową „Uczenie się z podróży w narracjach turystów indywidualnych (backpackersów)”,

2. Pana  dr hab. Krzysztofowi Kusego - za pracę naukową „Starzenie się a zdrowie w świetle modelu szybkościowo - siłowego treningu fizycznego. Badania sportowców wyczynowych w wieku 20-94 lat” ,

3. Pana dr hab. Jackowi Zielińskiego – za pracę naukową „Metabolity puryn jako wskaźniki stanu wytrenowania w sporcie”

Srebrnym medalem im. Jędrzeja Śniadeckiego:
1. Panią dr Joannę Kosmaczewską – za pracę naukową „Turystyka jako czynnik rozwoju obszarów wiejskich”,

2. Panią dr Joannę Pocztę - za pracę naukową „Walory przyrodniczo – kulturowe w ofercie sportowo - rekreacyjnej gospodarstw agroturystycznych w Polsce”.  

Wyróżniono Statuetką IKARA „Ciągle Naprzód – 2014” za zaangażowanie naukowe młodych pracowników nauki:

1. Panią dr Monikę Krzywicką – Michałowską,
2. Pana dr Piotra Kocura,
3. Pana dr Marcina Bączyka.Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Użytkownik może kontrolować je za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z niniejszego serwisu internetowego, bez zmiany tych ustawień oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
OK Nie wyrażam zgody