W dniach 11 – 13 września 2014 roku na terenie akwenu wodnego „Malta” Poznań odbyła się  XX Jubileuszowa Ogólnopolska Spartakiada „Amazonek”. Organizacją i realizacją tego projektu, współfinansowanego m.in. przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji  Osób Niepełnoprawnych i Urząd Miasta Poznań podjęło się Poznańskie Towarzystwo "Amazonki”.

Głównym założeniem tego wydarzenia była aktywizacja ruchowa kobiet po operacyjnym leczeniu raka piersi, profilaktyka zaburzeń pooperacyjnych, pomoc w powrocie do pełnej sprawności po długotrwałym leczeniu chorób onkologicznych. Poznańskie Towarzystwo „Amazonki” na czas trwania XX Ogólnopolskiej Jubileuszowej Spartakiady podjęło współpracę z Akademią Wychowania Fizycznego, tj. z dr hab. Małgorzatą Bronikowską z Zakładu Olimpizmu i Etnologii Sportu, która wraz z grupą wolontariuszy, absolwentów i studentów studiów doktoranckich, zadbali o uświetnienie sportowego widowiska oraz sprawny przebieg trzydniowych zawodów sportowych.

W tegorocznej XX Ogólnopolskiej Spartakiadzie „Amazonek”, realizowanej pod hasłem: „Radość i Nadzieja”, wzięło udział aż 108 pań z 36 drużyn z terenu całej Polski. Organizatorzy w porozumieniu z Akademią Wychowania Fizycznego, starali się zadbać o różnorodność dyscyplin sportowych, dostosowanych do możliwości i sprawności uczestniczek. Innowacją tegorocznej Spartakiady „Amazonek” było wprowadzenie „nowych”, nieznanych dotąd uczestniczkom, tradycyjnych europejskich gier sportowych tj. kubb, petanque, pierścieniówki, speedminton’a oraz ringo polskie. Nie zabrakło również codziennej, porannej rozgrzewki.

Zmaganiom sportowym nieustannie towarzyszyły emocje, wzajemny doping drużyn oraz wspólna zabawa. Nie zabrakło zdrowej rywalizacji, zaangażowania, zapału do walki i hartu ducha. Zawodom nieustannie towarzyszyły okrzyki i gorące brawa. Na potrzeby tegorocznego wydarzenia wynajęte zostały tory regatowe, teren bowlingu i teren boule’a parku nad poznańską Maltą. Punktem kulminacyjnym Spartakiady były zawody łodzi smoczych oraz ceremonia kwiatowa, będąca wspomnieniem i uhonorowaniem „Amazonek”, które przegrały walkę z rakiem. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, które odeszły.

Zgodnie z hasłem towarzyszącym tegorocznej XX Ogólnopolskiej Spartakiadzie „Amazonek”, wydarzeniu temu miała towarzyszyć „Nadzieja i Radość”. Zdaniem Organizatorów - Poznańskiego Towarzystwa „Amazonki” - współpraca z Akademią Wychowania Fizycznego w realizacji tego projektu, wlała nadzieję i radość na dalszą, wzajemną współpracę z tą instytucją.

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Użytkownik może kontrolować je za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z niniejszego serwisu internetowego, bez zmiany tych ustawień oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
OK Nie wyrażam zgody