marecki-okladka2014Wydawnictwo AWF poleca nowo wydaną książkę autorstwa prof. dra hab. Bogusława Mareckiego.

W recenzji czytamy: Anatomia człowieka zaliczana początkowo do nauk morfologicznych, na skutek wprowadzenia i doskonalenia nowych metod badawczych na człowieku żywym, ewaluowała stopniowo w kierunku anatomii czynnościowej. Obecnie anatomia funkcjonalna odgrywa coraz większą rolę nie tylko na studiach wychowania fizycznego i fizjoterapii, ale również stanowi znaczącą podstawę kształcenia na studiach medycznych, biologicznych, na psychologii, ergonomii i innych.

Wobec powyższego w niniejszym podręczniku układ ruchu został podzielony na jednostki czynnościowe, a nie topograficzne.  Za takie jednostki uznano wolne połączenia kości, czyli stawy, ze wszystkimi składowymi tj. kośćmi biorącymi udział w budowie danego połączenia, więzadłami i mięśniami inicjującymi ruchy. Budowę anatomiczną stawów powiązano z wykonywaną funkcją, wyjaśniając ruchy w stawach za pomocą zestawień mięśni działających na dany staw. Dla każdego stawu podano rodzaje i średnie zakresy poszczególnych ruchów oraz opisano mięśnie uczestniczące w wykonywaniu danego ruchu.  

Wcześniej, w wiadomościach wstępnych uwzględniono ogólne wiadomości z kinezjologii, wyjaśniając między innymi podstawowe zasady mechaniki mięśni oraz metodę zapisu wyników pomiaru ruchów w stawach wraz z ujednoliconym nazewnictwem.
Książkę można kupić w księgarni AWF w budynku głównym.
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Użytkownik może kontrolować je za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z niniejszego serwisu internetowego, bez zmiany tych ustawień oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
OK Nie wyrażam zgody