1Zagraniczne wymiany studenckie to zawsze okazja do podróży, poznania nowej kultury, nowego języka, a także nawiązania nowych znajomości. Dlatego co roku program ten cieszy się dużym powodzeniem. Tak jest też w tym roku. 2 października br. oficjalnie powitaliśmy przyjaciół z zagranicy, którzy w tym roku przyjechali do nas z Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Turcji oraz Węgier.


Welcome Week” tzn. pierwszy tydzień pobytu studentów zagranicznych na uczelni rozpoczął się od oficjalnego powitania przez koordynatorów Biura Współpracy z Zagranicą. Następnie podczas wykładu poprowadzonego przez Pana mgr. Marka Piastę, który w tym oraz w kolejnych dniach sprawował również role przewodnika, dowiedzieli się wielu informacji związanych z historią i tradycjami naszego kraju. Następnie zostali również poinformowani o możliwościach założenia konta w banku Santander, aby zarządzanie swoimi finansami nie sprawiało im kłopotu w obcym kraju. Odwiedzili również bibliotekę uczelnianą, co pomoże im zdobywać cenną wiedzę podczas tego semestru. Kolejnym punktem programu było przejście na Stary Rynek i skosztowanie tradycyjnego polskiego obiadu: pysznego żurka w chlebie oraz pierogów. Po obiedzie czekała ich wycieczka poznańską "bimbą" z przewodnikiem, który opowiadał o historii, architekturze i topografii naszego miasta. Na koniec dnia na uczestników czekał prawdziwy raj dla osób, które kochają aktywność fizyczna na wesoło (a więc myślę, że chyba dla wszystkich :) ) czyli dwie godziny w parku trampolin Energy Super Park w galerii Pestka!

Dzień drugi rozpoczął się od wycieczki do "Muzeum Rogala", gdzie studenci mogli spróbować własnych sił w przygotowaniu rogali świętomarcińskich.
Jak się okazało, nie jest to wcale takie łatwe! Tak samo jak łatwe nie było dla młodych obcokrajowców wypowiedzenie niektórych słów z gwary poznańskiej, której również mieli okazje uczyć się w muzeum ;) Następnie ruszyli do "Porta Poznania", gdzie zapoznali się z historią naszego kraju i miasta opowiedzianą w sposób multimedialny przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Zwieńczeniem dnia pełnego nowych wiadomości był relaks przy pizzy w Galerii Malta :)

Ostatni, ale myślę, że najbardziej intensywny dzień  rozpoczął się od spotkania z koordynatorami Wydziałów Wychowania Fizycznego oraz Turystyki i Rekreacji. Następnie czekało naszych zagranicznych kolegów spotkanie dotyczące różnic kulturowych z Panią  dr hab. Karoliną Gołąbek-Buczkowską oraz jedno z najtrudniejszych wyzwań każdego obcokrajowcy przyjeżdżającego do Polski - lekcja języka polskiego. Przeprowadziła ją Pani mgr Kamila Gandecka. To był jednak dopiero początek przygód. Uczestnicy Welcome Weeka otrzymali prawdziwy zastrzyk adrenaliny, bowiem kolejnym punktem programu był park linowy "Pyrland" na Malcie. Studenci mieli do wyboru trzy trasy: niska, na wysokości ok. 4 metrów, średnia- ok.8 metrów oraz wysoka, której wysokość sięgała aż 12 metrów nad ziemią! Ku zdumieniu pracowników parku, prawie wszyscy uczestnicy wybrali najtrudniejsza z nich, ale na szczęście nikt nie żałował swojej decyzji ;) Po pokonaniu wszystkich przeszkód na wysokościach, czekała ich kolejna atrakcja, czyli kolejka górska "Adrenaline". A to nie był jeszcze koniec! Wieczorem, dzięki uprzejmości Zespołu Tańca Ludowego Poznań AWF, studenci mieli przyjemność zobaczyć jak wyglądają tradycyjne polskie tańce, takie jak: krakowiak, kujawiak czy oberek, przyjrzeć się tradycyjnym strojom oraz zatańczyć razem z tancerzami. Polscy koledzy z zespołu pokazali im proste kroki niektórych tradycyjnych polskich tańców oraz tradycyjne zabawy taneczne, a następnie mieli również okazje przymierzyć tradycyjne polskie stroje, w których występują nasi tancerze. Śmiechu i zabawy przy tym wszystkim było co nie miara ;)

To były naprawdę intensywne, ale i interesujące dni, podczas których nasi goście z zagranicy mogli doświadczyć pierwszego kontaktu z obcą dla nich kulturą i oswoić się trochę z nowym miejscem, a także zapoczątkować nowe znajomości. Jednak to dopiero początek przygody, jaka czeka ich w tym semestrze! Prawdziwe życie studenta w Polsce dopiero przed nimi!"

Alicja, II rok, Taniec w Kulturze Fizycznej

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Użytkownik może kontrolować je za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z niniejszego serwisu internetowego, bez zmiany tych ustawień oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
OK Nie wyrażam zgody